Kas īsti ir mājas lapa? Mājas lapa ir konkrētas informācijas kolekcija, ko nodrošina tīmekļa vietne un kas lietotājiem tiek parādīta tīmekļa pārlūkprogrammā. Mājas lapas parasti tiek rakstītas HTML valodā. Tajās var būt gan vienkāršs teksts, gan grafikas, gan hipersaites uz citām mājas lapām un failiem. Mājas lapām ir 2 galvenie veidi. Kādi tie ir?

Mājas lapu veidi

No servera puses mājas lapu izvietošanas viedokļa pastāv divu veidu mājas lapas – statiskas un dinamiskas.

Statiskās lapas tiek iegūtas no tīmekļa servera failu sistēmas, bez jebkādas modifikācijas. Taču, dinamiskās lapas serverim jāizveido, parasti tās pārzīmējot no datu bāzes, lai aizpildītu tīmekļa veidni, pirms nosūtīšanas uz lietotāja pārlūkprogrammu. Tas var izklausīties pēc visai laikietilpīga procesa, taču, patiesībā aizņem vien dažas sekundes simdaļas.

Statiskas mājas lapas

Statiskās mājas lapas ir ļoti vienkāršas. Tās tiek rakstītas tādās valodās kā HTML, JavaScript, CSS un citās. Statiskām mājas lapām, kad serveris saņem mājas lapas pieprasījumu, serveris nosūta atbildi klientam, neveicot nekādu papildu procesu. Statistiskas tīmekļa lapas paliek nemainīgas līdz brīdim, kad kāds tajās kaut ko manuāli izmaina.

Dinamiskas mājas lapas

Dinamiskās mājas lapas tiek rakstītas tādās valodās kā CGI, AJAX, ASP, ASP.NET un citās. Dinamiskajās mājas lapās lapu saturs dažādiem apmeklētājiem var būt atšķirīgs. Ielādei nepieciešams vairāk laika nekā statistiskajai tīmekļa lapai. Dinamiskās lapas tiek izmantotas mājas lapām, kuru informācija tiek bieži mainīta. Kā piemēru var minēt akciju cenas vai laika apstākļu informāciju.

Statiskas un dinamiskas mājas lapas būtiskākās atšķirības

Kā saprast vai mājas lapa ir statiska vai dinamiska? To būtiskākās atšķirības uzskaitītas tabulā:

Statiska mājas lapaDinamiska mājas lapa
SatursNemainīgs līdz kāds to izmaina manuāliDažādiem apmeklētājiem var būt atšķirīgs
Izstrāde Viegli izveidojamas un atjaunojamasVisai sarežģiti izveidojamas un uzturamas
InformācijaTiek mainīta retiVar tikt mainīta katru dienu
Ielādes laiksĀtrsVar būt ilgāks
Datu bāzeNetiek izmantotaTiek izmantota
Valoda, kurā rakstītaHTML, JavaScript, CSSCGI, AJAX, ASP, ASP.NET

To, vai lapa ir statiska vai dinamiska, bieži var noteikt vienkārši aplūkojot lapas faila paplašinājumu lapas URL, kas atrodas lapas adreses laukā. Ja tas ir “.ht” vai “”.html”, lapa visticamāk ir statiska. Ja paplašinājums ir “.php” vai “.jsp”, lapa visticamāk ir dinamiska.